سفارش تبلیغ
صبا ویژن
وبلاگ شخصی محمدعلی مقامی
 • محمدعلی مقامی ( چهارشنبه 89/4/2 :: ساعت 10:30 عصر)

 • به نام خدا

  نبوده خانم(در فرهنگ عامیانه فسا)

  در فرهنگ عامیانه شهرمان فسا اصطلاحی وجود داشت که اکنون نسل جدید آن را نمی شناسند و هرگز به گوششان نرسیده است،و آن لفظ نبوده خانم می باشد.در زمان کودکی من یعنی در دهه چهل از این اصطلاح زیاد استفاده می شد.

  علیرغم وجود کلمه خانم در این اصطلاح عامیانه،این لفظ مخصوص جنسیت خاصی نبود،بلکه به انسانهایی اعم از ذکور یا اناث اطلاق می شد که بودن یا نبودنشان هیچ فرقی نمی کرد.در مواقع لزوم اینان هیچ تصمیم سازنده ای نمی توانستند بگیرند . همواره باید کسان دیگری برای کاری پیشقدم می شدند تا آنان نیز احتمالا با آن قضیه همراهی نمایند.اگر به دنیای اطراف خود نیک بنگریم بعضا نبوده خانمهایی با اوصاف فوق مشاهده می کنیم.اگر دنیا را آب ببرد اینان را خواب می رباید. در نقطه مقابل این نبوده خانم ها ،افرادی یافت می شوند که نه تنها با همه چیز کار دارند،بلکه کل عملکرد روزانه آنها با حیله و نیرنگ و قدرت طلبی عجین گشته است.چه بسا در یک خانواده یک نفر در گروه نبوده خانم ها و دیگری در گروه دوم باشد.انشاءالله خداوند مملکت حضرت ولی عصر(ارواحنا له الفداء) را از آسیبهایی که ممکن است از ناحیه چنین افرادی حادث شود حفظ فرماید و وجود نازنین مقام معظم رهبری را از جمیع بلیات ارضی و سماوی وشر شیطانهای انسی محقوظ بدارد.والسلام

   

  پی نوشت: امیدوارم لفظ نبوده خانم که در این پست از آن یاد شده است موجب رنجش خاطر خانم های گرانقدر همکار در پارسی بلاگ و دیگر سرویس های وبلاگ نویسی نگردد.همانطور که در پست ذکر شد این اصطلاح در فرهنگ عامیانه شهر ما وجود داشت و به هر دو جنس اطلاق می گردید.وگرنه ما همواره از گروه خانمها شاهد شیرزنانی بوده ایم که حتی شجاعانه تر از مردها در قضایا وارد شده اند و نقش خود را ایفا نموده اند. • کلمات کلیدی :


 • لیست کل یادداشت های این وبلاگ
  اطلاعیه
  روز قدس گرامی باد
  عکس های فسای قدیم-
  حیوانات و مدرنیته
  توهم و تخیل
  توجه
  [عناوین آرشیوشده]